Валютні кредити і здоровий глузд

- Переглядів: 2687
Є у мене тепер така розвага – вмикати телевізор (хоч не вмикав його кілька років до 2014-го) і переглядати красиве і динамічне ток-шоу під назвою телеканал «Рада».
Там дуже багато дійових осіб, багато з них мають неабиякі акторські здібності, деякі мають ще й потужні боксерські здібності. Але мало хто з них має працелюбні здібності.
Хочу висловитись щодо останніх подій, аля «кредитний майдан». Коротенька суть ось у чому – є собі купка людей. Ця купка людей в попередні роки взяли валютні кредити при тому, що основний дохід цих «збідованих» громадян у гривні. Тепер же якось так сталося, що офіційно з 2008 року курс виріс у три рази, а неофіційно – у всі чотири. І країна винна.
І прикол в чому – мав мужик в 2007 році зарплату 5000 гривень (а це на той час тисяча баксів) та й взяв собі здоровенний кредит в доларах, думаючи, що він його потягне. Час іде, все міняється. І навіть, припустимо, найкращий (малоймовірний) варіант, що мужик цей досі має цю роботу і отримує ті самі 5000 гривень. А курс вже 16. І його 5000 гривень тепер вартують щось біля 300 «зелених».
Ясен фіг, що цей дядя буде обурений – типу «домайданились», «пакращення», «жити по-новому». От і безвиході він і їде під ВРУ чи Нацбанк і галасує там, мовляв, ви у всьому винні – мені нема чим виплачувати кредит. Єдріть твою за ногу, а чим ти нахєр думав, коли оформляв кредит у валюті не твоєї країни і будучи дорослою людиною (знаючи яка срака в країні) припускав, що зможеш виплатити той кредит нещасний?
Моє відверте ставлення – всі ті люди є реально дебілами. І їх не просто треба змушувати виплачувати всі кредити, але ще й конфісковувати все майно у випадку несплати і садити за грати, а ще краще - в психлікарню за невиправний дебілізм. Що робить влада? Злякалися третього майдану і швидесенько перерахували їм ті кредити по курсу 8 гривень. (добре хоч не по курсу 5.05)
Потім всі дивуються чому в країні такий безлад. Одні агітують за дебільні вчинки, інші роблять дебільні вчинки, потім одні лякають других вчиненням ще одних дебільних вчинків. Просто цирк виродків якийсь.
Я ж не кажу, що влада біла і пухнаста, але ж не треба винити її за всі смертні гріхи. Кредит – річ сама по собі дебільна, а у валюті – то взагалі шиза. Окей, півбіди ще люди, які брали кредити в 2005-2007 роках, тоді реально було затишшя перед бурею проблиски стабільності в економіці, але поясніть що не так з людьми, які взяли валютні кредити після 2008 року? Ну бляха-муха, люди ж уже побачили, наскільки легко похитнути курс долара і якав країні може бути срака, то нафіга вони таке зробили?
Я взагалі можу зрозуміти кредити тільки у двох випадках - дуже рідкісний споживчий кредит на якусь потрібну річ, яка от "кровзноса" як потрібна, але грошей зараз не маєш. (айфони в кредит сюди не відносяться) І кредити на власну справу (а по-модному стартап). І то тільки у випадку, якщо це в національній валюті і людина перед цим все спланувала до найменших дрібниць. Все інше - ідіотизм.
А людський ідіотизм важко лікується. Інколи не лікується взагалі. «Занавєс».
Суть в тому, що у валюді дають більше, от і вся фішка. Тому це не дебілізм, а щось інше.
Так само як і нема зв’язку між метою і валютою. В час постійно згадуваних тобою 5грн/бакс ніхто принципово не впирався «давай гривні» чи «давай бакси». Це зараз всі хитропопі: платити хочуть only в гривнях, а отримувати only в баксах.
Тому я залишаюся при своїй думці: основним аргументом була низька відсоткова ставка. Хотіли схитрити і пролетіли — ніхто їм не винен.
"Змушені були умовами банку"? Шо це за нафіг? Кредит - це договір, на який ти пристаєш, тобто умови визначає банк і виключно твоя справа - погоджуватись, чи ні. А якщо хтось не читає умови і сліпо все підписує - це теж чергова порція дебілізму.
Про період до 2008 я написав - це ще півбіди, але однаково ідіотський вчинок.
Квартира-машина? У 95% випадках це коли двоє вклепали дитину і хочуть бути дофіга незалежними від батьків. А це вже результат іншого дебільного вчинку.
Підозрюю, що ти або брав, або маєш кредит і зараз шукаєш смішні аргументи для виправдання такого вчинку.
Це якась офіційна статистика? Зазвичай квартири купують, коли переїзджають у більш вигідні місця жити. Те ж саме і з машиною - більшість купляє її для роботи.
Щось у тебе на кожному кроці "дебіли", принцип "латентного гея", чи що?
Але знаю, хтось клав в доларах і не може тепер забрати взагалі нічого. В гривнях то хоч виплатять.
Тому все відносно.
Влада винна у курсі долара, бо насправді не зробила нічого, щоб зупинити падіння гривні (наприклад, викорінити корупцію, щоб гроші з бюджету не зникали «в нікуди»). Крім того, влада не зробила нічого, щоб банки «продавали» долар. В результаті його можна купити тільки у валютчиків, які наживаються на паніці людей (і правильно).
Не зробила нічого? В 2008 році, наприклад, що мала зробити влада на фоні глобально піз*єцу? Можна було нівелювати якось девальвацію, що в принципі і старались зробити, тому й вийшов тоді курс долара не 20-30 гривень, а 8.
У 14 році фактично країна кілька місяців взагалі була без влади, тому я ще дивуюсь, що весною долар скакнув до 12-и гривень, а не до 30-ти.
Взагалі можна розпинатися про сотні факторів, які вкажуть на те, що влада - найменш суттєвим фактором була саме в цих двох ситуаціях, але який сенс, якщо ти вважаєш, що існують життєво-необхід ні валютні кредити?
Гривня дешевшає - і відповідальна держава. Ти мислиш надто вузько. Курс гривні падає навіть через те, що Україна стає щораз менш привабливою для інвестування й інвесторививодя ть звідси капітали. І це тільки одна з причин, які «на совісті» влади.
Запропонуй, будь ласка, кілька грунтовних кроків з економічної точки зору, які мали б стримати знецінення гривні? Може набрати ще боргів і нехай нацбанк розтринькує долари на інтервенції, щоб курс не скакав? Чи може не віддавати борги нафтогаза? Чи віддати пару областей ще росіянам і сказати, що так і було?
От що надумав: я не в захваті рішення, які прийнто стосовно «кредитного майдану». Виходить так, що їм по пів боргу попросту прощається. Тут проблема навіть не в курсі долара, а в «політиці підприємств».
Для прикладу: долар став дорожчий, всі товари подорожчали у гривнях (і ті, які в Україні виробляються), виходить платити більше треба. Але от в чому суть: товар, який виробляється підприємством у гривнях подорожчав сильно, а чи почало підприємство більше платити своїм робітникам? Ні.
Загалом, не там вирішення проблеми шукають.
Якась розвинена країна і невелика - так, там є шанси ввести систему 5-10, але у нас це найближчі 20 років не вийде.
"але поясніть що не так з людьми, які взяли валютні кредити після 2008 року"
Поясню, таких людей просто не має. Бо після осені 2008 року, коли гривня з 5 впала до 8 видача валютних кредитів була заборонена. Взагалі заборонена. Тож сьогоднішній кредитний майдан - це виключно люди, які брали кредити до осені 2008 року. Але таких людей є чимало, бо ще напротязі зими, весни і літа 2008 ми дофіга видали тих валютних кредитів. В середньому вдень видавалось 1-2 кредити, з них кожний другий-третій - валютний. І це тільки в тому банку де я працював, а скільки кредитів видали всі комерційні банки! Масштаби фінансової дупи дійсно чималі.
І ще не був би таким критичним, щодо людей, які опинились у скруті, приведу маленький факт, зараз в Україні вже понад 100 людей із валютною іпотекою наклали на себе руки... Це дійсно велика трагедія з якої не можна зловтішатись.
Бути критичним чи ні - то вже моя справа, а накладати на себе руки - то ще на рівень вищий дебілізм, ніж брати кредити. Самі люди створили цю "трагедію", а тепер їм мають всі співчувати?
Щодо кредитних суїцидів, то згідний - накласти на себе руки через це, дійсно дибілізм, бо з будь-якої, навіть самої глибокої дупи мають знаходити вихід.
А щодо їм мають сплачувати, то я думаю, що ні ви, ні я не будемо сплачувати чужі кредити, тут звісно попадуть банки, порівно з позичальниками, і ті хто брав, і ті хто давав в рівнй мірі мали б розділити відповідальніст ь, це справедливо (на мою думку, але звісно я можу бути не правий).
Стрічка RSS коментарів цього запису