Як розпізнати куплені відгуки?

Написано в Думки вголос
  • Переглядів: 1410

Так вже склалося, що я дуже прискіпливо підходжу до вибору будь-чого. Особливо, якщо це техніка. Та ви можете перечитати тонни оглядів і технічних характеристик, проте без справжніх відгуків користувачів можна сильно лоханутися. Це стосується взагалі всіх сфер - вибір стоматолога, готелю для відпочинку, нового провайдера і так далі.

Капіталізм дав неймовірно широкий вибір всього і це прекрасно. Водночас і жахливо. Добре, що є інтернет, в якому ніби й вистачає інформації. Водночас і бракує.

Одним словом, в реаліях України бізнес з великим скрипом заходив в онлайн. Та пандемія дала хороший буст і навіть закоренілі консерватори почали додавати свої компанії в гугл, замовляти сайти-візитки і так далі. А невіддільною частиною представлення бізнесу в мережі є відгуки.

Сайти компаній

Відгуки можуть бути про послуги, товар чи про саму компанію загалом. В 90% випадків відгуки пишуть самі працівники компаній. Повірте, я знаю. В 10% наймають рерайтерів, які за пару гривень малюють хвалебні оди. Якщо є якісь відгуки з оцінкою 4, а не 5 і дуже лайтовою критикою, це не означає, що відгук справжній. Це означає, що намагалися зробити "природно" і розмішати суцільні п'ятірки, щоб середня оцінка була не палені 5/5, а 4.8/5. Отже, читати відгуки на офіційних сайтах - 99% просирати свій час даремно.

Гугль-мугль

З гуглом трішки складніше, але ситуація кардинально не міняється. Особливо упороті компанії самі собі ліплять п'ятірки і навіть не з лєвих аккаунтів, а з власних. Також підтягують своїх же працівників. В масштабах кількох десятків відгуків це гарно апає середню оцінку, але що робити, якщо негативних відгуків багато? Тут вже аккаунтами працівників погоди не зробиш і починаєсі репутатіон менеджьмент, або Управління репутацією. Надавачі таких послуг успішно сцуть в очі власникам бізнесів, що вони роблять надзвичайно клопітку роботу з формування позитивного сприйняття бізнесу в очах клієнтів. Насправді ці високотехнологічні послуги полягають в тому, що "управлінці репутацією" просто накручують відгуки з сотень спеціально створених аккаунтів. Або взагалі аутсорсять цю рутину школоті на всяких біржах фрілансу. Особливо просунуті за оверпрайс пропонують ще позитивні публікації в "ЗМІ" та публікації відгуків на всяких типу "незалежних" сайтах з відгуками. До речі про них далі.

Незалежні відгуки

Їх не існує. Проте ви можете знайти різні варіації "отзовиків", де ніби можна публікувати негативні відгуки про ШО ХОШ. Воно то так, але модерація за гроші нікуди не ділася. І якщо обурений власник бізнесу з свого сайту потерти негатив може, з гугла при правильній апеляції теж може, то з таких сайтів терти можна лише за гроші. Для дрібних бізнесів суми космічні, для великих - простіше за дофіга бабок закупити позитивних публікацій. Тому й наживаються на середньому бізнесі.

Як розпізнати?

Допоможуть шаблонні фрази, надто грамотна манера написання, концентрація на тому, що взагалі неважливе в продукті чи послузі. Загалом має виробитися "чуйка" на фальш, вона поступово виробляється після сотень-тисяч прочитаних відгуків.

Інша сторона медалі

Треба зрозуміти, що дуже часто людина щось купує і воно не приносить їй проблем, а просто працює. Людина задоволена, але вона цього й очікувала, тому позитивний відгук їй лишати лєнь. Продукт чи послуга має сильно перевершувати очікування, щоб мати багато хороших відгуків. А от якщо людина розчарувалася (через брак товару, низької якості послугу), то більш ймовірно, що вона піде ліпити одиниці. Часто це не обґрунтовано і власники бізнесу страждають безпідставно. Для прикладу, людина під товаром ліпить одиницю і пише поганий відгук через те, що магазин дуже довго не доставляв, або були проблеми при оплаті. А товар в чому винен? Ліпи оцінку магазину загалом, а не конкретному товару. І це дуже часте явище.

Тому з одного боку клієнти часто безпідставно нищать репутацію бізнесу, а бізнес мусить відповідати накруткою відгуків, щоб не відлякувати інших клієнтів середніми оцінками. Замкнуте коло. А страждають в підсумку всі.

...і ще конкуренти

Зовсім забув, що є ще "репутатіон менежьмент" в зворотну сторону. Це коли конкурент насилає на тебе армію негативних відгуків. В більшості випадків власник бізнесу не розуміє хто саме з конкурентів займається таким свинством, тому відповідає тим же і в сторону інших "безобідних" конкурентів. Виникає ланцюгова реакція й ось вже справжні клієнти з їхніми відгуками відходять на задній план, бо в цій війні виграє не найкращий бізнес, а той, хто витратив найбільшу кількість грошей на знищення репутації конкурента. Фініта ля комедія.


2011-2020 Всі права захищено.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт myslinsky.org обов"язкове, інакше - знайду і руки відірву :)
Designed by Me (or not).
Головна | Контакти | Про автора