Твір «Маленький принц» як казкотерапія для дорослих і дітей

  • Переглядів: 128


«Маленький принц» - це філософська казка про добро і зло з героєм, який бореться з буденністю життя. Пошуки Маленького принца, який покинув рідний астероїд, відсилають нас до робіт німецького філософа Йоганна Фіхте, який протиставляв образ художника (особистості) і обивателів (безликої юрби).

Крім того, Екзюпері не забуває додати повчальний тон Літератури Просвітництва - його герої промовляють головні ідеї подібно персонажам Вольтера. Крім того, цей твір має багато спільного з притчами, де кожен герой і деталь несуть в собі глибокий сенс.

Принц


Казка багато в чому автобіографічна, і в ній ми бачимо поділ на автора-дитину, повного віри в людей, і автора-льотчика, який змушений підлаштовуватися під правила дорослого світу і ховати малюнок з удавом.

Взаємовідносини Принца і льотчик - це примирення з дорослішанням, яке не обов'язково означає втрату здатності мріяти і вірити в краще. Принц, не втратив здатність дитячого мислення, відразу бачить брехня і викриває обмани дорослого світу. Йому вдається розгледіти суть речей - він вгадує удава в дитячому малюнку льотчика. Але ж кожен, кого зустрічав оповідач, вважав, що це капелюх, як і його батьки.

Троянда

Примхлива і вразлива Троянда, яку Принц захищав від всіх бід і накривав скляним ковпаком - це дружина Екзюпері Консуело.
Їх шлюб складно назвати щасливим: темпераментна Консуело була дуже вимоглива і не терпіла зради чоловіка.

Але кожен раз, коли Екзюпері зазнати краху, вона поверталася до нього. «Маленький принц» був написаний в чому завдяки тому, що Консуело оточила його турботою під час роботи над книгою. Ці непрості відносини знайшли відображення в історії Троянди і Принца. Герой був стомлений прекрасним квіткою, але де б він не знаходився в своїх мандрах, він думав лише про неї.


Лис

Образ Лиса - один з ключових в творі. Він стає для Принца учителем, який пояснює йому критерії істини. Вона виявляється одночасно дуже проста, але при цьому майже нездійсненна.

- Прощай, - сказав Лис - Ось мій секрет, він дуже простий: пильне одне лише серце. Найголовнішого очима не побачиш.

Лис вчить Принца дружбу і вірність, бути в відповідальності за улюблених. І пояснює складну концепцію близьких відносин. Чим ти ближче з одним, тим складніше з ним прощатися. І щастя, яке тобі дарує близькість, пропорційно страждань розставання.

Добро і зло


Планети, за якими подорожує головний герой, символізують людські душі. Вони можуть бути прекрасні, якщо людина готова працювати і розвиватися, а можуть і загинути, якщо вони будуть лінуватися. Символом зла стають баобаби: якщо вчасно не почати з ними боротися (не вирвався вчасно коріння зла), то вони зруйнують планету дощенту.

У подорожах Принц знайомиться з різними людьми, засліплений своїми вадами, - королем, п'яницею, географом ... Один тільки ліхтарник, затягнутий в коло вічної роботи, радує Маленького принца. Але його планети занадто мала для двох. Так часто трапляється, що поруч з людьми, відданими своїй справі, для інших немає місця.

Пустеля і смерть

Історія Принца закінчується укусом змії, яка одночасно символ спокуси і звільнення. Принц повертається на рідну астероїд, але є всі підстави вважати, що він помирає. Здається, так письменник прощається з дитинством, яке неминуче йде. Або згадує смерть брата Франсуа, яка його вразила. Ще можна трактувати смерть Принца як переродження Христа. Адже не дарма все це відбувається в пустелі - місці, де Ісус зазнав спокусі Дияволом.

А може бути, образ пустелі продиктований історією самого Екзюпері. Вважається, що ідея «Маленького принца» прийшла в голову письменника під час аварії в пустелі в 1930-і рр.

Варто зазначити, що "Маленький принц" - одна з найпопулярніших книг у світі, а за кількістю мов, на які її перекладено, вона поступається лише Біблії. Проте, історія Принца виявилася близькою читачам самих різних культур і поколінь. Можливо, тому, що ця книга розповідає про те, що було в житті кожної людини - дитинство. Не дарма письменник пише в посвяченні перед початком історії: «Адже всі дорослі спочатку були дітьми, тільки мало хто з них про це пам'ятає».

2011-2020 Всі права захищено.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт myslinsky.org обов"язкове, інакше - знайду і руки відірву :)
Designed by Me (or not).
Головна | Контакти | Про автора