Алергія у дітей: особливості та причини

  • Переглядів: 114Ще декілька століть назад світ і не знав «що таке алергія», а сьогодні від неї страждає кожна третя дитина. При цьому симптоми недуги часто проходять «під маскою» абсолютно інших захворювань, що може повести по хибному шляху лікування. Так як же не сплутати дитячі хвороби і виявити їх справжню причину?

Як виникає?

Варто зазначити, що алергія у дітей розвиватися, як мінімум, чотирма шляхами, але в цій статті мова піде про перший і найбільш частий з них - IgE-залежний шлях.
 
Особливості дитячого організму, особливо в 1-й рік життя, в нормі захищають дитину від розвитку алергії. Імунітет влаштований таким чином, щоб «познайомити» малюка з великою кількістю оточуючих антигенів, при цьому не викликаючи патологічних станів.
 
У деяких випадках цей механізм дає збій, що може бути обумовлено:
  • спадковістю (один з батьків «з алергією» - 30% ризик патології у дитини, обоє батьків - 60% ризик);
  • порушенням бар'єрної функції слизових;
  • вродженими особливостями імунітету.
В цьому випадку при першій «зустрічі» з алергеном організм тільки «запам'ятовує неприємний об'єкт» (починає синтез антитіл IgE до алергену), а вже при повторній - «атакує» його.
 
Механізм захисту реалізується за рахунок біологічно-активних речовин, що викидаються клітинами «по команді» IgE-антитіл, і проявляється:
  • розширенням капілярів і збільшенням їх проникності = почервоніння і набряк (для прискорення надходження імунних клітин у вогнище);
  • роздратуванням нервових закінчень і спазматичним скороченням «цільових» м'язів=свербіж, кашель, чхання (як спосіб механічно «позбутися» від алергену);
  • посиленням продукції слизу = нежить (для полегшення зв'язування і виведення «дратівної» об'єкта).
Цікаво, що алергія та ГРВІ мають схожі «точки прикладання». Це обумовлює схожість симптомів, а також схильність алергіків до гострих респіраторних захворювань.
 

Симптоми і причини

Умовно алергічні захворювання можна розділити на респіраторні (вдихувані антигени) і харчові. Симптоми перших варіюють від легкого нежиттю до важкого задухи, а другі мають шкірні та «травні» прояви.
 
«Дихальна» алергія у дитини може проявлятися не тільки класичними симптомами, а й просто «постійно закладеним носом», а причиною можуть бути:
 
1. Кліщі (домашнього пилу, перини, борошняної та інші). Така алергія з'являється при контакті з пилом (домашньої, книжкової) і килимовими покриттями, і найчастіше виникає в певному приміщенні.
2. Пух і пір'я птахів. Реакція може бути пов'язана як з живими птахами (папуги, канарки та інші), так і з постільними речами (подушки і ковдри), в яких пух і перо використовується в якості наповнювача. У другому випадку - алергія частіше проявляється під час сну і відразу після пробудження (закладеність носа або кашель, що проходять протягом дня).
3. Лупа та епітелій тварин (кішки, собаки, хом'яки, морські свинки, коні і т.д.). При цьому сама по собі шерсть (волоски) безпечна в контексті алергії. Реакцію викликають саме шкірні елементи, які скупчуються на шерсті.
4. «Домашні» цвілеві гриби. Живуть в теплих, вологих і погано провітрюваних місцях приміщення: шви між плиткою у ванній кімнаті і простір під шпалерами «сирих» стін. Симптоми часто бувають тяжкими і проходять тільки при тривалому перебуванні поза «алергенного» приміщення.
5. Дерева і трави. Алергія має сезонний характер і з'являється в період цвітіння рослини: пізньою весною, влітку або ранньої осені. Шкірні симптоми, в легких випадках, представлені висипом, що проходить при усуненні алергену. А більш важкі реакції супроводжуються розвитком дерматиту, що характеризується хронічним перебігом і погано піддається лікуванню.
 
Таким чином, порушення стільця, біль в животі, а також нудота і зниження апетиту у дитини цілком можуть бути ознаками алергії та вимагають всебічного обстеження.
 
Серед найбільш «значущих» харчових алергенів у дітей виділяють:
 
1. Білки коров'ячого молока: β-лактоглобулін, a-лактабумін, бичачий сироватковий альбумін, а також казеїн.
Залежно від реакції на ті чи інші білки, молочна продукція повинна бути виключена частково або повністю.
2. Білки курячого яйця: овомукоід, овальбумін, лізоцим.
3. Горіхи.
4. Білки злаків, особливо гліадин (глютен) пшениці і жита, ячменю і вівса.
5. Риба і морепродукти.
6. Какао, цитрусові і соя.

2011-2020 Всі права захищено.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт myslinsky.org обов"язкове, інакше - знайду і руки відірву :)
Designed by Me (or not).
Головна | Контакти | Про автора