Основні характеристики гладкоствольної зброї

- Переглядів: 422

Найбільш популярною зброєю, мисливців-любителів є гладкоствольна рушниця. А для початківця-мисливця, на перші п'ять років, мисливською зброєю, може бути тільки гладкостволка.
Полювати з гладкоствольною зброєю на пернату дичину, на дрібних і середніх хутрових звірів, особливо по рухомим цілям, набагато зручніше.
Найбільшою популярністю у сучасних мисливців, користуються два типи гладкоствольної зброї: рушниці, як правило, з переламлівающіміся стволами та одностовбурні напівавтомати. У цій статті розглянемо основні характеристики гладкоствольної зброї, стосовно до цих двох типів мисливської зброї. Хорошим вибором є Тайфун ф12 sport кал. 1276.
Калібр
Найпростіше визначення калібру: це діаметр стовбура. У нарізна зброя, це відстань між протилежними частками нарізів.
У гладкоствольній зброї - це умовне числове значення, рівне цілому числу рівних круглих куль (кульок), яке можна виплавити з одного англійського фунта свинцю. А діаметр стовбура в мм дорівнює діаметру одного кульки в мм. Чим менше число означає калібр, тим більшого діаметру виходять кулі з 1 фунта свинцю. А значить, і діаметр стовбура в мм. Чим більше калібр, тим більше вогнева міць зброї.
Найбільш поширені гладкоствольні мисливські рушниці наступних калібрів:
-12 (18,2-18,7 мм);
-16 (17- 17,25 мм);
-20 (15,7-15,95 мм).
В Америці калібр мисливських рушниць вимірюється в дюймах.
Дулове звуження
Дулове звуження - це невелике плавне зменшення діаметру в кінці ствола, необхідне для збільшення купчастості дробу при пострілі. У гладкоствольних рушницях, дулове звуження буває: чок, получок і циліндр. Чок - це умовне поняття, і позначає дулове звуження в 1 мм. Получок - 0,5 мм. Циліндр - 0 мм (без звуження). Існують і проміжні значення: слабкий чок - 0,75 мм, слабкий получок - 0,25 мм, циліндр з напором - 0,12 мм. Для стрільби каліберною кулею використовують дулове звуження циліндр або циліндр з напором. Є ще одне дулове звуження зване «парадокс». Парадокс - це дулове звуження з нарізами, призначене для стрільби спеціальними кулями на відстані близько 100 м.
Рушниці з дульним звуженням парадокс стріляє кулею ефективніше, ніж з іншими насадками, але набагато гірше ніж нарізну зброю, а дробом стріляє гірше ніж з іншими дульними звуженнями. З цієї причини в даний час парадокси використовуються рідко.
До недавнього часу дулове звуження було пов'язано з довжиною ствола мисливської рушниці. Так рушниці зі свердлінням циліндр мали довжину ствола 660 мм, зі сверловкой получок 710 мм, а сильний чок 760 мм. Довжина стовбура впливає на бій рушниці. У довгого стовбура вище початкова швидкість дробу або кулі, краще кучність і рівномірність осипи, а також краще прицілюватися. У коротких стовбурів краще маневреність, і зручність підкидання, менше вага.
В сучасних рушницях дульні звуження виконуються, змінними, і на довжину ствола не впливають.