Компост - універсальне добриво

- Переглядів: 319

Компост досі залишається найпоширенішим і доступним добривом для садівників. Все тому, що його можна готувати прямо на ділянці з рослинних відходів.
Він безкоштовний, але щоб його приготувати, знадобиться час. Тому радимо замовити компост відмінної якості.
Приготувати компост може кожен. Адже на кожній ділянці за літо виполювати ціла гора бур'янів. Їх можна закласти в компост. Падалицю теж можна утилізувати в компості. Від овочів залишається багато рослинних залишків... Їх теж в компост!
Якщо всього цього виявилося мало, то в компост можна додати відходи з кухні і, якщо є, солому з найближчого поля. Кухонні добавки навіть корисні, оскільки дозволяють прискорити готовність субстрату.
Класичний рецепт компосту:
- Зелена маса (гілки, бадилля, водорості) - перший шар (20 см);
- гній коров'ячий - другий шар (10 см);
- вапняк мелений або доломітове борошно - третій шар (0,5 см).
Таким чином шари чергують до досягнення висоти бурту в 1,5 м. Такий компост простий у виготовленні і складається з підручних засобів. Головний його недолік - довгий дозрівання: використовувати його можна буде через один-два роки.
Компост багатий азотом, що робить його відмінним передпосівним добривом і матеріалом для мульчування ґрунту в першу половину літа. Також компост швидко відновлює структуру ґрунту і нормалізує його кислотність.
Як використовувати компост?
Зазвичай компосту завжди не вистачає, і його відразу витрачають, як тільки він дозріє. Є певна різниця між його використанням навесні, влітку і восени:
- Навесні. Під перекопування, суціль, по відру компосту на 1 м2. Якщо ґрунт виснажена, вносять півтора відра на 1 м2. В теплиці - одно-півтора відра на 1 м2.
- Влітку. Влітку компост використовують для підгодівлі, у вигляді мульчі або у вигляді компостного чаю. Також влітку компост захищає рослини від шкідників, а при осінній перекопуванні ґрунту підвищить і родючість ґрунту.
- Восени. Осінь - найкраща пора для компостування. За літо компост як слід пропарився і вже готовий до вживання. Треба лише щедро розкидати його по грядках, відведеним під найвимогливіші до родючості ґрунту культури, і перекопати. Компост в цей час вносять в дозуванні два відра на 1 м2.
Пару мішків цінного добрива запасають в сухому приміщенні для майбутньої посадки розсади. Тільки спочатку посійте його, щоб відокремити дощових черв'яків.