Як реєструються та поновлюються договори оренди землі

Написано в Інше
  • Переглядів: 2266

В нашому законодавстві страшний бардак на цю тему, тому постараюсь розкрити всі аспекти пролонгації (поновлення) та реєстрації договорів оренди землі сільськогосподарського призначення станом на кінець 2015 року.

Зразу кажу, що ми будемо розглядати фактично реєстрацію продовження договорів з фізичними особами, які по строках скоро спливають. При реєстрації нових договорів є багато деталей, які потягнуть на іншу статтю.

Отже, у вас є компанія, яка має пачку зареєстрованих договорів про оренду землі в межах однієї області. В межах – бо в моїй практиці було практично в межах одного населеного пункту.

Скажімо, договір спливає 31 грудня цього року. За дату беремо ту дату, якою договір був зареєстрований, а не підписаний.

До кого звертатися?

До квітня 2015 року ми мали лише один варіант – йти в реєстраційну службу. В квітні був прийнятий закон стосовно дерегуляції, який дозволяє здійснювати реєстрацію таких договорів приватним і державним нотаріусам. Зразу кажу, що у нотаріусів досвід у цьому зараз мінімальний, бо закон свіжий. Плюс приватні луплять трохи дику ціну за реєстрацію, тому звертаємося до реєстраційної служби (будь-якої) в межах області.

Які документи подавати?

Реєстраційна справа

Важливий пункт – у нас має бути стара реєстраційна справа з усіма необхідними документами та додаткова угода до договору з пунктом про продовження терміну дії оренди.

Отже, з чого складається реєстраційна справа:

  1. Договір оренди землі
  2. Заява «прошу зареєструвати даний договір»
  3. Акт встановлення меж земельної ділянки в натурі
  4. Акт прийому-передачі об’єкта
  5. Довідка про визначення нормативної грошової оцінки
  6. План земельної ділянки
  7. Акт визначення земельної ділянки в натурі
  8. Ксерокопія паспорту та індифікаційного коду ФО
  9. Державний акт на право власності
  10. План меж земельної ділянки

Важливо: реєстратор забирає всі документи, тому краще подавати не оригінали, а завірені копії реєстраційної справи та додаткової угоди.

Щоб керівник підприємства не ліпив печатку на всі сторінки реєстраційної справи, краще копію цієї справи підшити і тоді директору достатньо поставити печатку і підпис лише ззаді.

Щоб наш договір зареєстрували, треба заплатити за це задоволення 120+120+48=288 гривень (+копійки). Сюди входять два витяги і державний збір.

Інші документи

Тому ось, що ми подаємо:

  1. Підшита і завірена копія реєстраційної справи
  2. Завірена копія додаткової угоди
  3. ЗАЯВА про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно
  4. ЗАЯВА про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо іншого речового права)
  5. Наказ
  6. 2 завірені копії паспорта та ідентифікаційного коду особи, яка подає на рестрацію (може бути керівника, або довіреної особи – тоді ще + довіреність)
  7. Безкоштовний витяг з ЄДР
  8. Платіжки-квитанції (120грн, 120грн, 48грн)

Стосовно заяви в третьому пункті – вона йде одинакова для всіх справ. В заяві з четвертого пунтку потрібно вписувати кадастровий номер ділянки, яка реєструється.

Обидві заяви, по ідеї, повинен дати вам реєстратор та пояснити як заповнювати, проте бланки можна знайти і в інтернеті.

Наказ з 5 пункту дається виключно реєстратором. В ньому ідеться про дозвіл на реєстрацію в іншому населеному пункті, точно зараз не скажу, бо не пам’ятаю.

Безкоштовний витяг з ЄДР в моєму випадку займав 4 сторінки А4. Його подавати не обов’язково, це суто для пришвидшення роботи самого реєстратора, якщо у вас горять терміни.

І ще один пункт стосовно оплати – можна платити від імені юридичної особи. Тобто не заморочуватися з вписуванням в платіжки ПІБ людей та їхніх ІПН.

Що робить реєстратор

Реєстратор по закону протягом 5-ти робочих днів повинен зареєструвати ваш договір. В результаті на кожен договір він видасть вам витяг, у якому вказаний орендодавець, кадастровий номер ділянки та інші потрібні реєстраційні дані.

Зверніть увагу, що зараз договори оренди земельних ділянок укладаються на мінімум 7 років, максимум - 49.

Статтю я ще буду оновлювати по мірі того, якщо будуть виявлені, або згадані ще якісь деталі. По крупинках ця інформація, звичайно, є в мережі, але щоб її скласти докупи, треба безліч часу. Якби всі державні процедури були описані так, як в цій статті, то люди б (і я, зокрема) могли економити тонни часу.


2011-2020 Всі права захищено.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт myslinsky.org обов"язкове, інакше - знайду і руки відірву :)
Designed by Me (or not).
Головна | Контакти | Про автора